امام علي(ع):هر كه نگاه خود را از حرام باز دارد دلش آرام خواهد شد.
خانه » مقالات حقوقی » چگونگي حذف نام همسر از شناسنامه

اطلاعیه سایت

تماس با سپیده کاظمی وکیل پایه یک دادگستری - هم‌اکنون تماس بگیرید: 09121035196
چگونگي حذف نام همسر از شناسنامه

چگونگي حذف نام همسر از شناسنامه

اما و اگرهای حذف طلاق از شناسنامه:

هم اکنون سازمان ثبت احوال کشور پیش نویس حذف طلاق از شناسنامه را آماده کـرده تا در اختیار نماینده های مجلس قرار بگیرد یا از طرف دولت پیگیری شود.حالا می بایست منتظر باشیم و ببینیم مجلس و دولت چه وقتی این مساله با ارزش را در قالب طرح یا  لایحه در دستور کار قرار می دهند؛ موضوعی که در صورت تصویب می تواند اکثر مسائل و آسیب های اجتماعی خانواده ها را برطرف نماید .حذف نام همسـر قبلی از شناسنامه پـس از طلاق؛ دغدغه بسیار از مردان و زنانی هست که طلاق گرفته اند و تمایل دارند در شناسنامه ایشان نامی از همسـر قبلی و طلاق و تزویج قبلی نباشد تنها قانون حذف نام همسـر قبلی از شناسنامه ماده ۳۳  قانون ثبت احوال می شـود که مقرر کـرده است: « کلیه وقایع تزویج و طلاق یا مرگ زوج یا زوجه و مراجعه و بذل مدت و فسخ نکاح می بایست در دفاتر ثبت کل وقایع ثبت شود ولی در شناسنامه به شرح ذیل انعکاس خواهد یافت: در المثنی شناسنامه مرد یا آخرین نکاح و طلاق و یا بذل مدت و در صورت تعدد زوجات آن تعداد تزویج که به قوت خود باقی هست منعکس می شود .تزویج و طلاق غیر مدخوله در المثنای شناسنامه درج نخواهد شد. همان گونه که ملاحظه کردید تنها زن و شوهرانی که بیـن ایشان نزدیکـی واقع نشده باشد پـس از طلاق می توانند در شناسنامه المثنی نام همسـر قبلی و تزویج و طلاق مرتبط به آن را از بیـن ببرند.

اما علـی رغم اطلاق ماده قانونی مذکور که حاوی مردان و زنان می شـود سازمان ثبت احوال در قسمت نامه ۴۳۲۰/۱ مورخ ۱۳۷۰/۱۰/۱۴ تنها در المثنای شناسنامه در صورت مدخوله نبودن؛ تزویج و طلاق قبلی را حذف می کرد و چنان چه زوج برای تعویض شناسنامه به استناد حکم محکمه رجوع می کرد درخوهست او را نمی پذیرفتند ولی ایـن قسمت نامه بر حسب دادنامه شماره ۱۸۳ مورخ ۸۱/۶/۱۰ هیات عمومی ابطال گردیده است .

«حکم مقرر در قسمت آخر ماده ۳۳ قانون ثبت احوال کشور که علـی رغم عموم و اطلاق حکم مقنن نداشتن درج تزویج و طلاق غیر مدخوله در المثنای شناسنامه و هست پس مفاد بخشنامه به شماره ۴۳۲۰/۱ مورخ ۱۳۷۰/۱۰/۱۴ سازمان ثبت احوال کشور که علـی رغم عموم و طلاق حکم مقنن نداشتن درج تزویج و طلاق غیر مدخوله را منحصرا در المثنی شناسنامه زوجه پذیرفته و در سرانجام دایره مشمول قانون را محدود و تضییق کـرده هست خلاف قانون تشخیص داده می شـود و بر تجویز قسمت دوم ماده ۲۵ قانون ابطال می گردد.»

پس پـس از این رای هیات عمومی چنان چه که غیر مدخوله باشد و طلاق به آن شرایط صادر شود مرد نیز می تواند با اخذ شناسنامه المثنی نام همسـر قبلی و طلاق ثبت شده را از شناسنامه حذف نماید. سوالی که مطرح می شـود ایـن هست که منظور از غیر مدخوله صرفا دوشیزه (باکره) است؟ چنان چه زن قبلا تزویج داشته هست و طلاق گرفته هست ولی در تزویج دوم تا پیش از نزدیکـی با کار زن و شوهر به طلاق برسد؛ می تواند از ایـن ماده قانونی بهره گیری نماید ؟ به نظـر می رسد جواب مثبت باشد چنان چه زن و شوهر در ایـن مسئله موافقت داشته باشند که بیـن ایشان واقع نشده هست و بدان اقرار کنند زوجه در ایـن تزویج غیر مدخوله حساب می شـود و زن و شوهر به ایـن طریق می توانند از اداره ثبت تقاضای شناسنامه المثنی بدون درج تزویج و طلاق قبلی کنند. مد نظر داشته باشید چنان چه می توان تعویض شناسنامه پـس از طلاق توافقی را درخوهست کرد که یا دوشیزه باکره باشد و یا در رای محکمه منعکس شده باشد که زوجه غیر مدخوله هست و طلاق بائن است .توصیه می شـود پیش از هر اقدامی در زمینه طلاق توافقی یا پاک کردن اسم همسـر از شناسنامه پیش از تزویج دوم با ما مشورت نمایید.

پاک کردن طلاق از شناسنامه, حذف طلاق از شناسنامه, حذف نام همسر, زنان مطلقه, شناسنامه, طلاق, طلاق در شناسنامه, کتمان ازدواج قبلی

راهنما

تماس با سپیده کاظمی وکیل پایه یک دادگستری - هم‌اکنون تماس بگیرید: 09121035196

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است