انسان همان می شود که اغلب به آن فکر می کند. (کوروش کبیر)
خانه » مقالات حقوقی » حقوق پدر در صورت فوت ایشان به چه کسی می رسد؟

اطلاعیه سایت

تماس با سپیده کاظمی وکیل پایه یک دادگستری - هم‌اکنون تماس بگیرید: 09121035196
حقوق پدر در صورت فوت ایشان به چه کسی می رسد؟

حقوق پدر در صورت فوت ایشان به چه کسی می رسد؟

دائم بیمه شده

– شوهر بیمه شده زن متوفی؛ مشروط بر اینکه اولاً زن بوده و ثانیاً سن او از شصت سال متجاوز باشد و یا طبق نظر موضوع ماده ٩١ قانون تامین اجتماعی از کارافتاده بوده و در هر حال از سازمان دریافت نکند.

– فرزند ذکور متوفی؛ به موجب مفاد بند ( ٢ ) ماده ٨١ قانون در صورتی که سن آن کمتر از هیجده سال تمام بوده و یا منحصراً به داشته یا به علت بیماری یا نقص عضو طبق گواهی کمیسیون پزشکی موضوع ماده ٩١ قانون تأمین اجتماعی قادر به کار شناخته نشود ، استحقاق دریافت مستمری بازماندگان را داشته لیکن به استناد مفاد بند ( ٣ ) ماده ٤٨ قانون حمایت خانواده از 1392/2/7 ( تاریخ لازم الاجرا شدن قانون حمایت خانواده ) حداکثر سن فرزند ذکور تا بیست سالگی ( حداکثر ١٩ سال تمام) تغییر و پس از آن منحصرا ً در صورت به تحصیل در مقاطع دانشگاهی تعیین شده و یا اینکه معلول ازکارافتاده نیازمند شناخته شود.

چ

؛ در اجرای قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بد سرپرست مصوب مجلس شورای اسلامی و آئین نامه اجرایی هیات وزیران، فرزندخوانده در حکم فرزند حقیقی بوده و از کلیه حقوق و مزایای قانونی بهره مند خواهد شد.

– پدر و مادر متوفی؛ در صورتی که اولاً تحت تکفل او بوده، ثانیاً سن پدر از 60 سال و سن مادر از 55 سال تجاوز کرده باشد و یا آنکه به تشخیص کمیسیون پزشکی موضوع ماده ٩١قانون تأمین اجتماعی از کارافتاده باشند و در هر حال مستمری از سازمان دریافت نکنند. لازم به ذکر است در صورت فوت مادر و پدر که هر دو سازمان بوده‌اند، فرزندان آنان می‌توانند با رعایت سایر شرایط از هر دو مستمری تواماً استفاده کنند.

! فرزندان در صورتی که ازدواج نکرده و اشتغال به کار نداشته باشند، مستمری برقرار می شود. همچنین در صورت طلاق و یا فوت همسر می توانند مجددا تحت پوشش قرار بگیرند.
بعد از فوت شوهر باید به شعبه مراجعه نمایند تا در ردیف بازماندگان قرار بگیرند.

Incoming search terms:

  • حقوق عیال حقوق عیال

راهنما

تماس با سپیده کاظمی وکیل پایه یک دادگستری - هم‌اکنون تماس بگیرید: 09121035196

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است