آینده را قضا و قدر می سازد و امید و تلاش تو آن را می گذراند.
خانه » مقالات حقوقی » چرا بعد طلاق بچه به پدر داده ميشود؟

اطلاعیه سایت

تماس با سپیده کاظمی وکیل پایه یک دادگستری - هم‌اکنون تماس بگیرید: 09121035196
چرا بعد طلاق بچه به پدر داده ميشود؟

چرا بعد طلاق بچه به پدر داده ميشود؟

الف) و  از كودك

در ماده 1178 قانون مدني آمده است: « مكلف هستند كه در حدود توانايي خود به تربيت اطفال خويش به حسب مقتضي اقدام كنند و نبايد آنها را مهمل بگذارند».مقصود از «» پدر و مادر اطفال اند. مطابق اين ماده قانوني، نگهداري طفل بر عهده پدر و مادر است: در ماده 1172 قانون مدني حضانت از طفل به صورت يك الزامي براي پدر و مادر مطرح شده است. « هيچ يكي از حق ندارند در مدتي كه حضانتطفل به عهده آنها است از نگهداري او امتناع كند در صورت امتناع يكي از ، حاكم بايد به تقاضاي ديگري يا به تقاضاي قيم يا يكي از اقربا يا به تقاضاي مدعي العموم نگهداري طفل را به هر يك از كه حضانت به عهده اوست الزام كند اگر الزام ممكن نبود، حضانت را به خرج پدر و هر گاه پدر فوت شده باشد به خرج مادر تأمين كند.» مطابق اين ماده مادر در مواردي ملزم و مكلف است كه هزينه نگهداري و حضانت طفل خود را بپردازد.هم چنين براساس ماده 1168 قانون مدني، حضانت اطفال هم حق و هم تكليف پدر و مادر است. حق است زيرا والدين بيش از هر كس ديگر به طفل نزديك بوده و لذا در نگهداري آن بر هر شخص ديگري مقدم هستند و كسي نمي تواند بدون مجوز قانوني اين حق را ناديده انگاشته و به آن تجاوز كند. اما تكليف است زيرا پدر و مادري كه فرزندي را به دنيا آورده اند، در قبال آن مسئوليت سنگيني دارند و مكلف به انجام وظايفي هستند كه اهم آن حضانت(نگهداري، تربيت و به كمال رساندن) است.
قانون براي اين كه از نظر حقوقي تكليف و حقوق پدر و مادر را در نگهداري طفل شان معين نمايد اين گونه مطرح كرده است: « ماده 1169 قانون مدني: براي نگهداري طفل مادر تا دو سال از تاريخ ولادت او اولويت خواهد داشت. پس از انقضاء اين مدت حضانت (نگهداري و سرپرستي) با پدر است مگر نسبت به اطفال اناث (دختر) كه تا سال هفتم حضانت آنها با مادر خواهد بود.» در اين حكم هم مراعات مسائل تربيتى و عاطفى شده است؛ چرا كه اوج نياز عاطفى به محبت مادر در اين سن‏ها است و هم مراعات مصحلت زن.
بنا براين? با توجه به ماده هاي قانون مدني ايران ترديدي وجود ندارد كه مادر حق سرپرستي و نگهداري از فرزندان شان را دارد. اسلام حق نگه‏دارى دختر را تا هفت سالگى و پسر را تا دو سالگى به مادر داده است؛ يعنى، اگر مادر مايل باشد مى‏تواند پسر يا دختر خود را تا اين سن‏ها (با پرداخت هزينه آن توسط مرد) نگه‏دارى كند و بعد از آن متوقف بر توافق طرفين است

بازدید: 15

اشتراک گذاری مطلب

راهنما

تماس با سپیده کاظمی وکیل پایه یک دادگستری - هم‌اکنون تماس بگیرید: 09121035196

دیدگاه بگذارید

Be the First to Comment!

avatar
  Subscribe  
Notify of
تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است