خانه » مقالات حقوقی » وکیل امور مالیاتی

وکیل امور مالیاتی

نقش مالیات و اهمیت آن در اقتصاد هر کشور، امری غیرقابل‌انکار است. هر دولتی که درآمدهای مالیاتی بیشتری داشته باشد، می‌تواند بخش عظیمی از هزینه‌های خودرا، بدین‌وسیله تأمین کند، درصورت پرداخت به موقع مالیات وافزایش خدمات دولت، فعالیت و تولید مؤدیان نیز افزایش می‌یابد. بدین منظور، نظام مناسب مالیاتی که کار آیی اقتصادی داشته باشد، از اهمیت بسیاری برخوردار است؛ اما در راستای اجرا و اعمال مالیات‌ها، مسئله‌ای به نام ترفندهای مالیاتی به وجود می‌آید، منظور از ترفندهای مالیاتی توسل به خلأهای قانون ،به‌منظور اجتناب از پرداخت مالیات یا کاستن از بار مالیاتی، به‌نحوی‌که مؤدی، به‌ظاهر کار خلاف قانون انجام نداده و در عین عدم پرداخت یا پرداخت مالیات ، به میزان کمتر از مقرره قانونی، می‌تواند خود را از شمول مجازات قانونی مصون نگه دارد و یا اینکه کلاً از بار پرداخت مالیات شانه خالی کند. تورم، نبود سرمایه اجتماعی، پیچیدگی قوانین و نرخ مالیات‌ها،  احساس نامنی مودی مالیاتی، ازجمله عوامل برای فرار از پرداخت مالیات شناسایی‌شده است.
جرم مالیاتی چیست و چه پیامدهایی به دنبال دارد؟رسیدگی به جرم فرار مالیاتی،  در صلاحیت کدام مرجع است؟ آیا دادگاه ویژه برای رسیدگی به جرم مالیاتی، توسط قانونگذار پیش‌بینی شده است؟ آیا مرتکب جرم مالیاتی به وکیل متخصص، جهت دفاع ازپرونده فرارمالیاتی،  زمینه نیاز دارد؟ موسسه حقوقی معتبر برای پیگیری پرونده‌های جرایم مالیاتی چه ویژگی‌هایی می‌بایست داشته باشد؟ برای یافتن پاسخ‌های این قبیل سوالات با این نوشته، که توسط مشاورین حقوقی و وکلای پایه یک موسسه حقوقی و داوری بین‌المللی طلیعه عدالت و مهر پارسیان، نگاشته شده است همراه باشید.

جرم فرار از مالیات و پیامدهای آن
فرار از پرداخت مالیات پیامدهای ناگواری در پی دارد، جرایم مالیاتی، سبب می‌شود درآمدهای مالیاتی همواره از آنچه برآورد می‌شود، کمتر باشد. در بودجه سالانه دولت اختلال به وجود بیاید و شکاف بین گروه‌های مختلف درآمدی بیشتر، بی‌عدالتی در وصول مالیات و شکل‌گیری فرهنگ عدم تمکین مالیاتی و باعث عدم اطمینان شهروندان به نظام مالیاتی شود. برای فرار از مالیات در کشورها، مجازات‌های سخت‌گیرانه پیش‌بینی شده است این جرم در تقسیم‌بندی جرائم در دسته جرائم اقتصادی قرار می‌گیرد. ماده 201 قانون مالیات‌های مستقیم مصوب 1380، این‌گونه مقرر داشته است :که اگر مؤدی قصد فرار از مالیات داشته باشد و عمداً مدارک و دفاتر و اسناد ملاک تشخیص مالیات را برخلاف حقیقت تهیه و تنظیم نماید یا به آن‌ها استناد نماید یا سه سال از ارائه اظهارنامه مالیاتی خودداری نماید، از بخشودگی مالیاتی محروم خواهد بود و جریمه و مجازات‌های نیز برای وی تعیین شده است.
طبق ماده 274 قانون مالیات‌های مستقیم اصلاحی 1394 موارد زیر مصادیق جرم مالیاتی محسوب و مرتکب یا مرتکبان حسب مورد، به مجازات‌های درجه شش محکوم می‌گردند:
1-    دفاتر، اسناد و مدارک خلاف واقع تنظیم شود و به آن استناد شود.
2-    فعالیت اقتصادی را مخفی و درآمد حاصل از آن کتمان گردد.
3-    از دسترسی مأموران مالیاتی به اطلاعات مالیاتی و اقتصادی خود یا اشخاص ثالث در اجرای ماده ۱۸۱ قانون مالیات‌های مستقیم ممانعت شود و از انجام تکالیف قانونی مبنی بر ارسال اطلاعات مالی موضوع مواد ۱۶۹ و ۱۶۹ مکرر به سازمان امور مالیاتی کشور امتناع نمودن به‌طوری‌که این اقدام منجر به ورود زیان به دولت شود.
4-    تکالیف قانونی مربوط به مالیات‌های مستقیم و مالیات بر ارزش‌افزوده در رابطه با وصول یا کسر مالیات مؤدیان دیگر انجام ندهد و به سازمان امور مالیاتی در مواعد قانونی تعیین‌شده ارائه نگردد.
5-    معاملات و قراردادهای خود به نام دیگران، یا معاملات و قراردادهای مؤدیان دیگر به نام خود برخلاف واقع تنظیم شود (معامله صوری).
6-    از انجام تکالیف قانونی در خصوص تنظیم و تسلیم اظهارنامه مالیاتی حاوی اطلاعات درآمدی و هزینه‌ای در سه سال متوالی خودداری شود.
7-    از کارت بازرگانی اشخاص دیگر به‌منظور فرار مالیاتی استفاده شود.
جرم فرار مالیاتی در این دو ماده پیش‌بینی‌شده است، این جرم عمدی می‌باشد و رفتار فیزیکی مرتکب با فعل یا ترک فعل محقق می‌شود، حتی صرفاً با استناد توسط شخص ثالث نیز تحقق این جرم متصور است. ماده 24 قانون ارتقای سلامت اداری مصوب 1390 نیز عدم پرداخت عوارض را، جرم تلقی نموده است؛ که نسبت به قانون مالیات‌های مستقیم، قانون خاص می‌باشد، یعنی اگر عمل مرتکب مشمول آن نشود، نوبت به اجرای مواد 201 و 274 قانون مالیات‌های مستقیم می‌رسد.

عدم تمکین مالیات
به‌طورکلی هدف مرتکب در این نوع جرائم، عدم پرداخت کامل یا پرداخت ناقص مالیات است. اجتناب ازپرداخت مالیات با جرم فرار مالیاتی تفاوت دارد، زیرا اجتناب از پرداخت مالیات،رفتار غیرقانونی نیست و مؤدی از راه‌های مختلف قانونی به‌منظور کاهش مالیات استفاده می‌کند. مثل‌اینکه سرمایه‌گذاران سرمایه‌های خود را از کشور با نرخ مالیات بالا به کشور با نرخ مالیات پایین منتقل نمایند. تمامی مصادیق فرار از مالیات و اجتناب از پرداخت مالیات در عنوان کلی‌تر تحت عدم تمکین مالیات قرار می‌گیرند که این‌گونه تعریف می‌شود: نقض قوانین و تعهدات مؤدیان مالیاتی در مراحل سه‌گانه تشخیص و وصول و اجرای مالیات‌ها را گویند.
در اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم، شروع به جرم مالیاتی و مشارکت در جرم‌های مالیاتی و معاونت در آن‌ها نیز موردتوجه قرارگرفته شده است. مسئولیت کیفری برای شخص حقوقی نیز پیش‌بینی‌شده است.

دادگاه ویژه جرم مالیاتی
دو دسته مرجع در آیین دادرسی مالیاتی پیش‌بینی شده است. مرجع شبه قضایی اداری و مرجع نظارتی. مرجع شبه قضایی اداری به حل اختلافات بین مؤدیان مالیاتی و سازمان امور مالیاتی می‌پردازد، مثل مراجع حل اختلاف بدوی و تجدیدنظر و شورای عالی مالیاتی (مواد 244 الی 260 قانون مالیات‌های مستقیم)؛ و مرجع نظارتی به‌نوعی کنترل از درون سازمان صورت می‌گیرد و به نظارت بر رفتار کارکنان و کشف و رسیدگی به تخلفات اداری کارکنان می‌پردازد مثل هیئت عالی انتظامی مالیاتی و دادستانی انتظامی مالیاتی (مواد 261 الی 270 قانون مالیات‌های مستقیم)؛ اما در خصوص جرائم مالیاتی که جرم تلقی می‌شوند و رسیدگی در دادگاه را می‌طلبد با توجه به اصلاحات قانون مالیات‌های مستقیم مصوب 94 دادگاه ویژه جرائم مالیاتی پیش‌بینی‌شده است؛ که در کنار سازمان طرح جامع مالیاتی (برای دستیابی به اطلاعات مالیاتی) از دستاوردهای این اصلاحات می‌باشد.

براي كاهش فرار مالياتي و افزايش تمكين مالياتي مؤدیان می‌توان از راه افزايش آگاهي به مؤدیان در مورد نحوه محاسبه و نحوه خرج كرد ماليات از طريق وکلا و مشاورین حقوقی متخصص در این زمینه آن را ارتقا داده و قانون‌گذار هم بایستی از طريق اصلاح نرخ‌های مالياتي و معافیت‌های مالياتي، همچنين ايجاد نظام جامع مالياتي در جهت پيشبرد اين اهداف گامي مؤثر بردارد. اگر میزان مبلغ جرم مالیاتی یک میلیارد ریال یا بیش از آن باشد، در رسانه ملی یا یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار منتشر می‌شود حکایت از اهمیت این جرم از منظر قانون‌گذار دارد.

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است