کارتان را آغاز کنید، توانایی انجامش بدنبال می آید. (کوروش کبیر)
خانه » مقالات حقوقی » اعتراض به دستور تخلیه

اطلاعیه سایت

تماس با سپیده کاظمی وکیل پایه یک دادگستری - هم‌اکنون تماس بگیرید: 09121035196
اعتراض به دستور تخلیه

اعتراض به دستور تخلیه

به دستور تخلیه

دعوای تخلیه زمانی به وجود می آید که مالک مال غیر منقول، علیه شخصی که سابقا با رضایت و اذن او در ملک وی تصرف داشته است، دعوای تخلیه ملک را مطرح نماید. از مهم ترین دعاوی مطرح شده در خصوص تخلیه ملک، دعاوی ما بین موجر و مستاجر است و زمانی مطرح می گردد که ی مستاجر به پایان رسیده است و مستاجر از تخلیه ملک امتناع می ورزد. در این حالت موجر می تواند درخواست تخلیه ملک مورد اجاره را دهد. بنابراین با درخواست موجر، مرجع رسیدگی کننده دستور فوری تخلیه را صادر می نماید. همچنین در خصوص تنظیم اظهارنامه در جهت تخلیه ملک، باید اظهار داشت که برای درخواست تخلیه عین مستاجره نیازی به ارسال اظهارنامه به مستاجر نمی باشد و صرف انقضای مدت کفایت می کند.
موجر می تواند به دلایل زیر درخواست تخلیه ملک را دهد :
تخلیه به دلیل انقظای
عدم پرداخت اجاره بها به مدت 3 ماه
عدم انجام تعد طرف مقابل
رویه قضایی در اجرای دستور تخلیه
از آنجائی که دستور تخلیه، در زمره ی احکام محسوب نمی گردد شرایط اجرای احکام نیز در مورد آن جاری نیست. بنابراین اجرای دستور تخلیه که به وسیله دستگاه قضایی صادر می شود، احتیاجی به صدور اجرائیه ندارد و دستور تخلیه صرفا جهت اجرا به مستاجر ابلاغ می گردد. مامور اجرا موظف است ظرف مدت 24 ساعت از زمان دستور تخلیه، آن را به مستاجر ابلاغ نماید و از وی رسید بگیرد.
پس از ابلاغ دستور تخلیه مستاجر مکلف است ظرف مدت سه روز پس از ابلاغ دستور تخلیه، که از سوی دادگاه یا شورای حل اختلاف صادر شده است، نسبت به تخلیه عین مستاجره اقدام نماید. این مهلت در خصوص حکم تخلیه 10 روز از تاریخ ابلاغ اجرائیه است. بنابراین دستور تخلیه با حکم تخلیه متفاوت است و هر یک قوانین جاریه خود را دارد.
در صورتی که موجر مبلغی را به عنوان تضمین یا ودیعه یا قرض الحسنه بابت عین مستاجره از مستاجر دریافت کرده باشد، تخلیه و تحویل مورد اجاره توسط مستاجر، به استرداد آن سند یا وجه به مستاجر موکول خواهد شد.
دادگاه صالح جهت اخذ دستور تخلیه
بر اساس قانون شورای حل اختلاف، رسیدگی به تمامی‌ دعاوی مربوط به تخلیه عین مستاجره به‌ جز دعاوی مربوط به سرقفلی و حق کسب و پیشه، در صلاحیت شورای حل اختلاف می باشد. اگر عين مستاجره (ملك مورد اجاره) مسكوني باشد، به موجب مقررات قانون شورای حل اختلاف، رسیدگی به دعاوی تخلیه ی آن در صلاحيت شورا خواهد بود، اما در صورتی که موضوع قرارداد اجاره املاك تجاری ای می باشدکه در زمره مقررات حق كسب و پيشه و سرقفلی است، مرجع رسیدگی به دعاوی درخواست تخليه در این خصوص، دادگاه محل وقوع ملک خواهد بود.
همچنين در صورتی که طرح دعوا و درخواست مورد اجاره به طرفيت سازمان‌ها، دوایر و نهادهای دولتی باشد، به موجب مقررات شورای حل اختلاف، شورای حل اختلاف فاقد صلاحيت رسيدگی خواهد بود و مرجع رسيدگی به این دعاوی دادگاه محل وقوع ملک است.
به دستور تخلیه یا توقف در اجرای دستور تخلیه
دستور تخلیه برخلاف حکم تخلیه، قابل و تجدید نظرخواهی نمی باشد اما نکته ای که باید خاطر نشان کرد ذکر این مطلب است که عملیات اجرایی تخلیه طبق اثبات شرایطی، می تواند متوقف شود و آن هم زمانی است که توقیف عملیات اجرایی تخلیه به موجب ماده 18 آیین نامه اجرایی صادر شود. این ماده بیان می دارد: “در صورتی که دستور تخلیه مورد اجاره صادر شود و مستاجر، نسبت به اصالت قرارداد مستند دستور تخلیه، شکایتی داشته و یا مدعی تمدید قرارداد اجاره باشد، شکایت خود را به دادگاه عمومی محل وقوع ملک تقدیم می نماید. اعلام شکایت مانع اجرای دستور تخلیه نمی باشد، مگر اینکه دادگاه رسیدگی کننده، شکایت مستاجر را مدلل بداند. در این صورت، پس از اخذ تامین متناسب با ضرر و زیان احتمالی موجر، قرار توقف عملیات اجرایی تخلیه را صادر خواهد نمود “
توقیف عملیات اجرایی دستور تخلیه امری بسیار مشکل است زیرا پس از ابلاغ دستور تخلیه به مستاجر، می بایست در ظرف سه روز تخلیه محل صورت بگیرد در غیر این صورت مامور اجرا، دستور تخلیه عین مستاجره را اجرا می کند.
بنابراین، بسیار مشکل و بعید است که مستاجر در ظرف سه روز دادخواست خویش را به دادگاه تقدیم کند و دادگاه هم در همان مدت سه روز تشکیل جلسه دهد، به درخواست مستاجر رسیدگی نماید، دلایل مستاجر را موجه تشخیص دهد و توقیف عملیات اجرایی را صادر کند. مگر اینکه مرجع قضایی بدون آنکه مستاجر دادخواست داده باشد، درخواست توقیف عملیات اجرایی را از طرف مستاجر بپذیرد و قرار توقیف عملیات اجرایی تخلیه را صادر کند. بنابراین ، بهترین راه برای مستاجر اقدام از طریق دادرسی فوری است

راهنما

تماس با سپیده کاظمی وکیل پایه یک دادگستری - هم‌اکنون تماس بگیرید: 09121035196

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است