ایستایی وجود ندارد ، هر چه هست جوشش و جاری بودن است.
خانه » مقالات حقوقی » تفاوت ادعاي جعل و انكار

اطلاعیه سایت

تماس با سپیده کاظمی وکیل پایه یک دادگستری - هم‌اکنون تماس بگیرید: 09121035196
تفاوت ادعاي جعل و انكار

تفاوت ادعاي جعل و انكار

✍تفاوت‌هاے ادعاے جعل با انڪار و تردید

1⃣از لحاظ نوع سند: ادعاے جعل مے تواند نسبت به اسناد رسمے یا غیر رسمے به عمل آید اما انڪار و تردید نسبت به اسناد رسمے و اسنادے ڪه اعتبار رسمے دارند، مسموع نخواهد بود.

2⃣تڪلیف اثباتے: اثبات انڪار و تردید از سوے اظهارڪننده لازم نیست و وے را با تڪلیف مواجہ نمے سازد اما جعل ادعا است و باید با دلیل اثبات شود.

3⃣ارائه دلیل جعلیت و زمان آن: طبق ماده ۲۱۹ قانون آئین دادرسے مدنے، ادعاے جعلیت باید با ذڪر دلیل و در زمان مقرر اقامہ شود، اما در انڪار و تردید به صرف اظهار، انڪار یا تردید نسبت به سند ڪفایت مے ڪند و ارائه‌دهنده باید اصالت آن را اثبات ڪند.

4⃣ابلاغ ادعاے جعل و تڪلیف تسلیم اصل سند در موعد قانونے: در صورت انڪار و تردید، اصل سند باید در‌ همان جلسہ به دادگاه ارائہ شود و در غیر این صورت از عداد دلایل خارج خواهد شد اما در ادعاے جعل چنین نیست.

___________________
مطابق ماده ۲۲۰ قانون آئین دادرسی مدنے، ادعاے جعلیت و دلایل آن به دستور دادگاه باید به طرف مقابل ابلاغ شود ڪه چنانچہ به استفاده از سند باقے باشد، باید ظرف ۱۰ روز اصل سند موضوع ادعاے جعل را به دادگاه تسلیم ڪند. چنانچہ صاحب سند در موعد مقرر از تسلیم آن به دفتر دادگاه خوددارے ڪند، سند از عداد دلایل خارج خواهد شد.نظر و هم چنین اصالت یا جعلیت نوشتہ و سند مزبور را تعیین ڪرد.

راهنما

تماس با سپیده کاظمی وکیل پایه یک دادگستری - هم‌اکنون تماس بگیرید: 09121035196

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است