آگاه باشيد، تنها با ياد خدا دلها آرامش می ‏يابد! (قران کریم)
خانه » مقالات حقوقی » پرونده طلاق خلع

اطلاعیه سایت

تماس با سپیده کاظمی وکیل پایه یک دادگستری - هم‌اکنون تماس بگیرید: 09121035196
پرونده طلاق خلع

پرونده طلاق خلع

به طور کلی طلاق به دو دسته تقسیم میشود: طلاق رجعی که در زمان عده مرد میتواند به زن رجوع کند و رابطه قبلی دوباره برقرار خواهد شد. طلاق بائن که مرد به هیچ عنوان نمیتواند در زمان عده به همسر خود رجوع کند و با اجرای صیغه طلاق رابطه زن و شوهری به طور کامل از بین خواهد رفت.طلاق بائن به دو نوع طلاق خلع و مبارات تقسیم بندی خواهد شد: یکی طلاق خلع و دیگری طلاق مبارات.

طلاق بائن به چند دلیل ایجاد میشود که یکی از این دلایل، کراهتی است که زن از شوهر دارد یا هر دو از یکدیگر دارند.

در صورتی که کراهت طرفینی باشد یعنی هم مرد نسبت به زن کراهت داشته باشد و هم زن نسبت به مرد، طلاق از نوع مبارات است و اگر کراهت یکطرفه از طرف زن و نسبت به شوهر باشد، طلاق از نوع خلع خواهد بود.

کراهت به معنی نفرت و بی میلی میباشد که شرایط ادامه زندگی برای زن و مرد امکان پذیر نباشد.

طلاق خلع از انواع طلاق بائن است که ضمن آن، زن به دلیل کراهتی که نسبت به شوهر خود دارد، در مقابل مالی که به او می‌دهد از قید زوجیت آزاد می‌شود.

زن می‌تواند تا قبل‌ از طلاق‌ خلع‌ و حتی‌ بعد از طلاق در مدت عده و تا قبل تمام شدن‌ آن به بذل (فدیه) رجوع کند که در این صورت، طلاق خلع به رجعی تبدیل شده و مرد می‌تواند در زمان عده به زن رجوع کند.

فدیه مالی است که در طلاق خلع زن به مرد میدهد تا کراهت خود را اثبات کند و این مال بذل شده ممکن است تمام مهریه و یا بخشی از آن و یا مال دیگری باشد که معمولا هرچه میزان آن بیشتر باشد اثبات کراهت زن راحتتر میباشد.

طلاق مبارات نیز به دلیل اینکه کراهت از طرف زن و شوهر میباشد به نام طلاق توافقی شناخته میشود که تمامی حقوق زن باید به صورت کامل توافق شود. مثلا تمامی مهریه بخشیده شود و یا مقداری از آن گرفته شود.

راهنما

تماس با سپیده کاظمی وکیل پایه یک دادگستری - هم‌اکنون تماس بگیرید: 09121035196

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است